Weterani 2. Korpusu Polskiego wraz z przedstawicielami najwyższych władz państwowych złożyli hołd żołnierzom spoczywającym na cmentarzu w Mignano Monte Lungo. W uroczystościach udział wzięli m.in. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, senator Anna Maria Anders, marszałek senior Sejmu RP Kornel Morawiecki, posłowie Anita Czerwińska i Michał Jach, weterani, prezesi organizacji kombatanckich, członkowie Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, działacze opozycji antykomunistycznej oraz poczty sztandarowe.
W tym miejscu oddajemy hołd włoskim patriotom, którzy dowodzeni przez gen. Umberto Utilego w ramach Włoskiego Korpusu Wyzwoleńczego wspólnie, ramię w ramię z Polakami, Brytyjczykami, Amerykanami wyzwalali Półwysep Apeniński i przynosili swojej ojczyźnie wolność. Tu spoczywają ci, którzy stali się frontowymi kolegami naszych weteranów. Umiłowanie słów „niepodległość”, „wolność”, „suwerenność” bardzo zbliża naród polski i włoski. Świadczy o tym nasza wspólna przez wieki historia – powiedział do zgromadzonych Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Minister Kasprzyk podkreślił, że ich ofiara, ofiara obecnych wśród nas weteranów, ofiara tych, którzy spoczywają we włoskiej ziemi, świadczy o tym, że te słowa mieli zapisane głęboko w sercach. Zginęli, aby ojczyzna była wolna.
Burmistrz Mignano Monte Lungo Antonio Verdone podkreślił, że podczas walk o Monte Lungo najwyższą ofiarę złożyli najwspanialsi synowie Włoch. To miasto do dziś przechowuje w pamięci męczeństwo włoskich i cudzoziemskich bohaterów, którzy w minionych wiekach zapłacili życiem za narodziny wolnych, zjednoczonych ojczyzn – zaznaczył.
Szef UdSKiOR uhonorował medalami „Pro Patria” mjr. Valentino Mattei, mjr. Daniele Galardo, mjr. Vincenzo de Tommaso. Przekazał także do zbiorów muzeum gen. Umbero Utilego pamiątki wydobyte z archiwów Instytutu Polskiego i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie.
Na zakończenie uroczystości, członkowie polskiej i włoskiej delegacji złożyli wieńce na grobie gen. Utilego, natomiast ppor. Alfons Mrzyk, który brał udział w bitwie o Bolonię, trzykrotnie uderzył w dzwon pamięci.