W dniu 30 września 2018 roku w Kielcach odbyły się obchody rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uczestniczył w nich Minister Jan Józef Kasprzyk.

 

Obchody, jak przystało na tego typu uroczystość rozpoczęły się częścią liturgiczną, a mianowicie Mszą św. w Bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, po której nastąpił przemarsz przed pomnik Armii Krajowej. Tam byliśmy świadkami jakże podniosłych i wyjątkowych chwil. Przysięga Strzelców przywitała zgromadzonych wprowadzając wyjątkowy wręcz patetyczny nastrój całej uroczystości, który odczuwalny był aż do końca obchodów.

 

Pan Minister Jan Józef Kasprzyk, zaangażowany w kieleckie obchody utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, przemówił do zgromadzonych:

 

Nasi przodkowie a i obecni wśród nas Weterani walk o niepodległość podjęli decyzję, że trzeba kontynuować walkę o suwerenność, że nie można dać się złamać. To były motywy, które kierowały tamtym pokoleniem Rzeczypospolitej Polskiej, by tworzyć Podziemne Państwo z własną armią, Armią Krajową, z własnym wymiarem sprawiedliwości, siecią szkolnictwa, opieką społeczną, komórką poświęconą pomocy polskim obywatelom narodowości żydowskiej, którzy byli mordowani. Tak powstała struktura Polskiego Państwa Podziemnego, kierująca walką naszych rodaków z niemieckim i sowieckim okupantem. Ci którzy wstępowali w szeregi Armii Krajowej składali przysięgę. W tej przysiędze padały słowa, że „Będę zawsze wierny Ojczyźnie Mej Rzeczypospolitej Polskiej” – to była przysięga wierności.

 

Dobrze się dzieje, że są Ci z Młodego Pokolenia, którzy chcą stanowić kontynuację tego wielkiego czynu jakim był udział pokolenia Polskiego Państwa Podziemnego, chcą też być wierni, chcą służyć Ojczyźnie. To pozwala z nadzieją patrzeć w przyszłość, że Rzeczpospolita nigdy nie zaginie, bo Młode Pokolenie odnalazło w pokoleniu Polskiego Państwa Podziemnego swoje źródło siły, swój kodeks wartości, swój punkt odniesienia.

 

Po przemówieniu Ministra, nastąpiła ceremonia wręczenia medali Pro Bono Poloniae oraz Pro Patria.

 

Przypomnieć warto, że Medal Pro Bono Poloniae ustanowiony został Zarządzeniem Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 25 czerwca 2018 r. dla upamiętnienia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przyznawany jest osobom, które wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych.

 

Natomiast Medal Pro Patria jest nadawany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanego wniosku naczelnych władz organizacji kombatanckich i ofiar represji, a także organów administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz polskich placówek dyplomatycznych i attachatów wojskowych.

 

Okoliczność obchodów rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego była wyjątkową okazją do tego, by Medalami tymi odznaczyć naprawdę wyjątkowych ludzi. Ludzi, którzy przez swoje godne podziwu i poszanowania czyny, stają się przykładem dla Młodego Pokolenia. Pokolenia, które idąc z duchem czasu niejednokrotnie zapomina jak ważna jest pamięć o historii, o ludziach dzięki którym tu jesteśmy. I choć Pokolenie Młodych jest coraz bardziej świadome tożsamości historycznej, warto w sposób szczególny wyróżniać tych, którzy przyczyniają się do propagowania postaw patriotycznych.

 

Po ceremoniach przed pomnikiem Armii Krajowej w Kieleckim Centrum Kultury odbyła się premiera filmu Kielecka Brygada Piechoty. Na dużym ekranie pojawiło się ponad stu aktorów-amatorów, którzy wzięli udział w produkcji. Film przygotowało Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła”, dzięki dofinansowaniu przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

To jest temat mówiący o bardzo trudnych rozmowach między Armią Krajową, a Narodowymi Siłami Zbrojnymi, dotyczący podporządkowania NSZ-u AK - powiedział Dionizy Krawczyński, Prezes Stowarzyszenia.

 

Zdaniem Ministra Jana Józefa Kasprzyka, film może rozpocząć dużą dyskusję i dokładniejsze prace badawcze nad tematem, jakim była Kielecka Brygada Piechoty.


Jest to ten epizod II wojny światowej, dziejów Polskiego Państwa Podziemnego i walki o niepodległość, który szerzej nie jest znany i myślę, że ten film przyczyni się również do tego, że badania nad historią Kieleckiej Brygady Piechoty będą prowadzone, a film ten wprowadza w krwioobieg narodowej pamięci tych wspaniałych chłopców z lasu, którzy nie pytali „po co” i „za ile”, ale walczyli o niepodległą Polskę.

 

Film powstał dzięki staraniom młodych ludzi z myślą o Weteranach i Młodym Pokoleniu. Udowadnia, że chcemy być narodem, bo pamiętamy i pamięć o przeszłości chcemy przekazywać przyszłym pokoleniom.

 

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad