W dniu 20 października 2018 roku odbyła się XXIV Inauguracja Roku Akademickiego 2018/2019 w Wyższej Szkole Menadżerskiej w Warszawie. W uroczystości udział wziął Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Podczas Inauguracji mieliśmy okazję usłyszeć kilka słów od Jego Ekscelencji Prezydenta WSM w Warszawie prof. dr hab. Stanisława Dawidziuka oraz Jego Magnificencji Rektora WSM w Warszawie prof. dr hab. Henryka Stańczyka.

 

Tegoroczna inauguracja miała wyjątkowy charakter, gdyż właśnie w tym roku obchodzimy 100-lecie Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dlatego też tematem przewodnim wykładu inauguracyjnego, wygłoszonego przez Ministra Jana Kasprzyka była postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, którego obecność dało się odczuć nie tylko na Auli ale również na korytarzach uczelni.

 

Marszałek Józef Piłsudski miał wielką duszę a jego życie pełne było bohaterstwa.

 

Polacy dostrzegali w Marszalku Piłsudskim szczególne cechy, dzięki którym stawał się autorytetem. Zaliczono do nich honor, uczciwość, konsekwencję, przenikliwość, silna wolę i niezwykły upór w dążeniu do postawionych przed sobą celów. Nic więc dziwnego, że ten model rządów, który Józef Piłsudski stworzył, zwłaszcza po maju `26 roku to modelowy przykład tzw. panowania charyzmatycznego, to określenie Maxa Webera, a moc takiego panowania według tego znanego socjologa opiera się bowiem na uczuciowym oddaniu społeczeństwa, uznającego niezwykle talenty przywódcy, jego bohaterstwo, moc ducha, mowę itp.

 

Warto zastanowić się nad źródłem zafascynowania tamtego pokolenia Józefem Piłsudskim. Wydaje się, że złożyły się na to przynajmniej dwa czynniki. Jeden, to charakter Józefa Piłsudskiego, jego sposób obcowania z ludźmi, sposób prowadzenia działań, dyscyplina wewnętrzna, silny charakter, czy wreszcie po prostu charyzma, której nauczyć się nie można, którą się ma albo nie ma. Józef Piłsudski ją posiadał. To bardzo ułatwiało wdrażanie przez niego koncepcji politycznych, rodziło zaufanie do planów, do wizji czy przedsięwzięć. Czynnik drugi, to fakt, że Józef Piłsudski doskonale trafił w epokę, w jakiej przyszło mu żyć i pracować. W tamtych czasach przed ponad stu laty oczekiwania społeczne były takie aby na czele państwa stawała osoba, która odzwierciedla pierwiastki narodowe. Józef Piłsudski i jego życiorys, odzwierciedlały te pierwiastki narodowe, w sposób pełny. Wymienione przeze mnie te dwa czynniki, pięknie się ze sobą splatały i uzupełniały, zazębiały i pozwalały Marszałkowi odegrać kluczową rolę przed stu laty w dziele odzyskania niepodległości.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad