13 grudnia 2018 r., w 37. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz działacze opozycji antykomunistycznej złożyli kwiaty na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Przed Kościołem św. Stanisława Kostki w Warszawie odmówiono modlitwę w intencji ofiar stanu wojennego, po której Szef Urzędu Jan Józef Kasprzyk wraz z przedstawicielami środowisk zrzeszających działaczy opozycji antykomunistycznej i osoby represjonowane z powodów politycznych złożył wieniec na grobie legendarnego kapelana „Solidarności".
Po ceremonii złożenia wieńca Minister Kasprzyk powiedział:
Pewnie wiele osób chciałoby zapomnieć o dacie 13 grudnia 1981 roku, ale tu zawsze warto przywołać słowa Stefana Żeromskiego, że trzeba rozdrapywać rany, aby nie zabliźniły się błoną podłości i zapomnienia. Nie możemy zapomnieć o tym, co stało się właśnie tego dnia. To była jedna z największych zbrodni dokonanych na narodzie polskim. Była to próba zdławienia, stłamszenia ducha wolnościowego Polaków. To się nie udało, bo jak mówił bł. ks. Jerzy Popiełuszko: Polacy to dumny naród, który klęka tylko przed Bogiem.
Dziś oddajemy hołd ofiarom stanu wojennego, w tym księdzu Jerzemu Popiełuszce. Dzięki tym ofiarom jesteśmy wolni. Musimy też pamiętać o tym, że zbrodnie komunistyczne dokonane wtedy, muszą być rozliczone i musza zostać surowo napiętnowane również w sferze symboli.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko był rezydentem i wikariuszem parafii św. Stanisława Kostki i w tym kościele odprawiał, zapoczątkowane podczas stanu wojennego, Msze za Ojczyznę (w latach 1982–1984), w czasie których głosił przesłanie „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. Został zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa 19 października 1984 roku. Początkowo miejscem spoczynku ks. Popiełuszki miał być cmentarz na Powązkach. Jednak proboszcz parafii, ks. Teofil Bogucki, wierni i liczni przyjaciele Zmarłego prosili prymasa Józefa Glempa, by ksiądz mógł zostać pochowany przy kościele. Tak też się stało. Pomnik-grób duchownego znajduje się na terenie kościoła pw. św. Stanisław Kostki przy ul. Stanisława Hozjusza 2 na warszawskim Żoliborzu.