19 marca 2019 r. w Kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie odbyła się uroczystość poświęcenia i przekazania sztandaru dla Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie, który ufundował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

To moment historyczny. Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie otrzyma dzisiaj sztandar. W dniu, w którym obchodzimy imieniny patrona Instytutu w dniu uroczystości św. Józefa. Dzisiaj, spadkobiercy idei Józefa Piłsudskiego, tu w polskim Londynie, otrzymają sztandar, czyli symbol uzewnętrzniający – jak mówił Józef Piłsudski o sztandarze jako takim – to, czemu służymy i w co wierzymy. To dla mnie ogromny honor i zaszczyt, że będę mógł dzisiaj wręczyć Instytutowi Józefa Piłsudskiego ten sztandar – mówił w Kościele św. Andrzeja Boboli w Londynie minister Jan Kasprzyk.

 

Po uroczystościach kościelnych Szef UdSKiOR wraz z delegacją oddał hołd Józefowi Mackiewiczowi – pisarzowi i publicyście, autorowi opracowań dotyczących zbrodni katyńskiej, którego prochy spoczywają w kolumbarium przy parafii św. Andrzeja Boboli.

 

Szef Urzędu Jan Józef Kasprzyk oraz Przewodniczący Rady do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych sędzia Bogusław Nizieński wzięli również udział w uroczystościach w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym w Londynie, w którym odbyła się ceremonia uhonorowania Medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria” Instytutu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Londynie oraz osób szczególnie zasłużonych w działalność na jego rzecz. Medalem Pro Bono Poloniae uhonorowany został Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie oraz osoby bezpośrednio zaangażowane w działalność Instytutu – Krzysztof Munnich, Płk pil. Mieczysław Józef Stachiewicz oraz Anna Maria Stefanicka. Medalem Pro Patria uhonorowani zostali powiernicy Instytutu – Roman Bogdan Kukliński i Alicja Whiteside.

 

Podczas uroczystości w siedzibie Instytutu Szef Urzędu do Spraw Kombatantów podkreślał jego znaczenie dla minionych, obecnych i przyszłych pokoleń Polaków – Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie w czasie, gdy Polska cierpiała pod jarzmem komunistycznym, był prawdziwą oazą wolności. Tu był skrawek wolnej Polski. Za te wszystkie lata pracy Instytutu, kiedy Polska znajdowała się pod okupacją komunistyczną, należy każdego dnia dziękować. Nie byłoby bowiem wolnej Polski, gdyby nie takiej instytucje jak Instytut Piłsudskiego w Londynie, bo to Instytut stał się depozytariuszem myśli niepodległościowej Stał się tym ogniwem, które połączyło II Rzeczpospolitą i tę Polskę, która odzyskała suwerenność 30 lat temu. Ogromne wyrazy wdzięczności kierujemy też pod adresem tych wszystkich wspaniałych ludzi, którzy do chwili obecnej prowadzą Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie.

 

Nie można sobie wyobrazić polskiej myśli historycznej bez Instytutu, który tu tkwi i stoi na posterunku i stać będzie w nieskończoność, bo ta instytucja jest niezmiernie potrzebna nie tylko Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii, ale również Polakom mieszkającym w Polsce. Bez Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie nie można opisać polskiego doświadczenia historycznego i nie można tej instytucji wymazać z mapy instytucji kulturalnych działających poza granicami naszej Ojczyzny. Ze swojej strony chcę Państwu zadeklarować wszelką pomoc, jaka tylko ze strony Urzędu będzie mogła być Instytutowi okazana – zadeklarował minister Kasprzyk.

 

--

Instytut Piłsudskiego w Londynie jest kontynuacją Instytutu Badania Najnowszej Historii Polski, który powstał w Warszawie w latach 1923-24. Po śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego Instytut ten został przemianowany na Instytut Józefa Piłsudskiego Poświęcony Badaniu Najnowszej Historii Polski. Przerwana w 1939 roku działalność Instytutu w Warszawie podjęta została po wojnie, na emigracji niepodległościowej. W marcu 1947 r. powołano do życia Instytut Józefa Piłsudskiego w Londynie Poświęcony Badaniu Współczesnej Historii. Inicjatorami jego odtworzenia byli m.in. Władysław Bortnowski, Tytus Filipowicz, Kazimierz Iranek-Osmecki, Tadeusz Münnich, Aleksandra Piłsudska, Wacław Stachiewicz i inni. Instytut stał się jedną z pierwszych kulturalnych i edukacyjnych organizacji założonych w celu promowania historii Polski w Wielkiej Brytanii. Instytut zajmuje się gromadzeniem, zabezpieczaniem, przechowywaniem oraz udostępnianiem materiałów historycznych (archiwaliów, publikacji i eksponatów muzealnych) z okresu współczesnej historii Polski; w szczególności tych pośrednio lub bezpośrednio dotyczących osoby Marszałka Józefa Piłsudskiego i jego współpracowników. Do zadań Instytutu Piłsudskiego w Londynie jako placówki naukowo-badawczej należy również rozpowszechnianie wiedzy o Polsce i jej historii wśród szerokiej społeczności – polskiej, jak i angielskiej, począwszy od naukowców, a skończywszy na młodzieży szkolnej. Instytut realizuje ten cel poprzez prowadzenie samodzielnych badań, ogłaszanie drukiem opracowań historycznych, organizację odczytów, wykładów i wystaw związanych z patronem oraz rocznicami niepodległościowymi.


nr 11 (407) listopad 2024

listopad