Rozkazem Wodza Naczelnego gen. broni Władysława Sikorskiego 79 lat temu, 14 lutego 1942 r., Związek Walki Zbrojnej został przekształcony w Armię Krajową – najsilniejsze i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko w okupowanej Europie. Rok później jej pierwszy dowódca, gen. Stefan Rowecki „Grot”, wydał rozkaz o utworzeniu Kierownictwa Dywersji KG AK. Obchody obu tych rocznic odbyły się 14 lutego br. w Warszawie.

 

W uroczystościach, które rozpoczęły się Mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego pod przewodnictwem ordynariusza polowego ks. bp. Józefa Guzdka, udział wziął Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Wojska Polskiego, poczty sztandarowe, grupy rekonstrukcyjne oraz mieszkańcy stolicy.

 

14 lutego 1942 roku powstała silna, konspiracyjna organizacja o nazwie Armia Krajowa – fenomen nie tylko w dziejach Polski i Europy, ale i świata. Nigdy nie udało się stworzyć tak licznej i prężnie działającej w warunkach konspiracyjnych siły zbrojnej. Udało się to Polakom, którzy zawsze uważali, że w imię niepodległości można i trzeba poświęcić swoje zdrowie, a nawet życie – podkreślił Szef UdSKiOR podczas uroczystości pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego.

 

Oddajemy dziś hołd wszystkim żołnierzom Armii Krajowej, którzy zginęli w walce z niemieckim i sowieckim okupantem. Z wdzięcznością kierujemy nasze myśli do tych, którzy polegli w dziesiątkach tysięcy akcji dywersyjnych; tych, którzy zginęli w operacji „Burza”, w Powstaniu Wileńskim, na barykadach powstańczej Warszawy. Z wdzięcznością myślimy dziś także o tych, którzy po II wojnie światowej za wierność Polsce składali ofiarę swojego zdrowia i życia; którzy walczyli dalej jako żołnierze Armii Krajowej w tak licznych strukturach podziemnych powstania antykomunistycznego – kontynuował Jan Józef Kasprzyk, zwracając się do weteranów AK, którzy za pośrednictwem środków masowego przekazu śledzili przebieg niedzielnych obchodów.

 

Dziękujemy Wam, żołnierze Armii Krajowej, za wolną Polskę; dziękujemy za to, że niesiecie ideały Polskiego Państwa Podziemnego. Dziękujemy, że uczycie nas, jak należy odbudować etos służby wspólnocie, jaką jest naród i państwo. Jesteśmy z Wami, bo Wy, walcząc o wolną Ojczyznę, myśleliście o pokoleniach, które przyjdą po was; myśleliście o Polsce dumnej i trwającej wiecznie – zakończył Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Stołeczne obchody 79. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową oraz 78. rocznicy utworzenia Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK zakończyła ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów pod monumentem oraz pod pobliskim pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”.

 

--

14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Decyzja ta była podyktowana koniecznością scalenia polskich konspiracyjnych oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. AK jest uważana za największe i najlepiej zorganizowane podziemne wojsko działające w okupowanej Europie.

22 stycznia 1943 r. gen. Stefan Rowecki ps. „Grot” wydał rozkaz o utworzeniu Kedywu KG AK, czyli Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej. Celem było „uporządkowanie odcinka walki czynnej”. Jego pierwszym dowódcą został gen. Emil Fieldorf „Nil”.

 


nr 11 (407) listopad 2024

listopad