80 lat temu, 29 czerwca 1941 roku, w Nowym Jorku zmarł Ignacy Jan Paderewski – premier i minister spraw zagranicznych II RP, mąż stanu, jeden z Ojców naszej niepodległości. Szef Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył dziś kwiaty przy jego grobie w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

 

W uroczystości udział wziął również Zastępca Dyrektora Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Andrzej Turkowski. Ceremonię złożenia wieńców i wiązanek kwiatów poprzedziła wspólna modlitwa pod przewodnictwem ks. proboszcza Bogdana Bartołda. Jan Józef Kasprzyk podkreślił, jak ważną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości odegrał pochowany w podziemiach warszawskiej katedry polityk:

 

Ignacy Jan Paderewski to jeden z najwybitniejszych polskich polityków i mężów stanu XX wieku; to także wybitny artysta, który – można powiedzieć – „wygrał” Polskę na fortepianie. Dzięki swoim koncertom sławił Polskę i w Europie, i w Stanach Zjednoczonych. W dużej mierze ułatwiło nam to odnalezienie się na mapie po I wojnie światowej jako państwo suwerenne i wolne – zaznaczył Szef UdSKiOR, dodając:

 

Paderewski był jednym z pierwszych premierów odrodzonej Rzeczpospolitej. W 1919 roku wspólnie z Romanem Dmowskim podpisał traktat wersalski, który stanowił podstawę ładu po I wojnie światowej w Europie i na świecie. W czasie II wojny światowej, mimo już sędziwego wieku, był przewodniczącym Rady Narodowej, czyli Parlamentu Rzeczpospolitej działającego na uchodźstwie. To, że Polska w 1918 roku odzyskała niepodległość, to również jego zasługa. Ignacy Jan Paderewski był człowiekiem, który miał ogromne poczucie służby w stosunku do wspólnoty, jaką jest naród i państwo. To jeden z Ojców naszej niepodległości – podsumował minister Kasprzyk.

 

--

Ignacy Jan Paderewski urodził się w 1860 r. na Kuryłówce na Podolu. Od dziecka wykazywał niebywałe zdolności do gry na fortepianie. Po ukończeniu szkół jeździł z koncertami po całej Europie, bywał m.in. w Wiedniu, Paryżu czy Londynie. Wirtuozerią zachwycał nawet koronowane głowy. Niesamowitą popularność zyskał w Stanach Zjednoczonych, gdzie jeździł na tournée i ostatecznie zamieszkał.

 

Postać tego wybitnego pianisty i kompozytora zapisała się również na kartach historii Polski, gdyż Ignacy Jan Paderewski był znanym i cenionym działaczem niepodległościowym, który dzięki swoim międzynarodowym koneksjom przyniósł krajowi wymierne korzyści. Przed publicznymi występami na koncertach wygłaszał mowy, lobbując na rzecz Polski. Angażował się również w politykę państwa polskiego, obejmując urząd premiera oraz ministra spraw zagranicznych niepodległej Rzeczypospolitej (od 16 stycznia do 9 grudnia 1919 r.).

 

Dla Poznania i Wielkopolski Ignacy Jan Paderewski stał się symbolem walki o odzyskanie wolności spod niemieckiego panowania oraz walki o granicę zachodnią. Przypłynął do Gdańska 25 grudnia 1918 r. Niemcy za wszelką cenę nie chcieli dopuścić do przyjazdu tak znamienitej osoby, mając świadomość zagrożenia, jakie mogłoby nieść ze sobą to wydarzenie. Entuzjastycznie nastawione tysiące poznaniaków przywitały Ignacego Jana Paderewskiego pieśniami patriotycznymi. Wydarzenia dnia następnego doprowadziły do wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

 

Wybitny pianista zmarł w Nowym Jorku 29 czerwca 1941 r. W 1992 r. trumnę z prochami sprowadzono do kraju, do Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Paderewski został uhonorowany wieloma odznaczeniami, tytułami i orderami, m.in. Orderem Orła Białego, czy doktoratami honorowymi uczelni polskich i amerykańskich. /27grudnia.pl

 


nr 2 (398) 2024 luty

 

202402