30 lipca br., Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk upamiętnił 76. rocznicę rozbicia więzienia Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach przez oddziały Podziemia Niepodległościowego pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego”, w wyniku której uwolnionych zostało około 350 więźniów.

 

Rozbicie więzienia WUBP w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r. było jedną z najgłośniejszych akcji polskiego powojennego podziemia antykomunistycznego. Rozkaz odbicia więźniów wydał major Stefan Gądzio ps. „Kos”, żołnierz ZWZ-AK, aresztowany przez komunistów tuż przed akcją, brutalnie torturowany, a następnie zamordowany w odwecie za sukces kolegów. Do dziś nieznane jest miejsce jego pochówku a jego symboliczny grób znajduje się w Częstochowie.


Organizowana rokrocznie od ponad dekady uroczystość połączona z rekonstrukcją historyczną spektakularnej akcji polskiego podziemia antykomunistycznego przygotowaną przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, odbyła się tradycyjnie na dziedzińcu dawnego więzienia przy ul. Zamkowej w Kielcach. Obchody rozpoczęło złożenie zniczy przy „Ścianie Straceń” i salwa honorowa.

 

Tutaj w 1945 roku rozegrała się kolejna w historii Rzeczpospolitej odsłona walki dobra ze złem. Po stronie dobra, po stronie tych wszystkich wartości, które dobro tworzą stanęły oddziały Antoniego Hedy „Szarego”, które z łap ubeckiej bezpieki postanowiły odbić swoich przyjaciół, którzy za wierność Ojczyźnie cierpieli w tym miejscu katusze. Blisko pół tysiąca polskich patriotów odzyskało w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 r. wolność. Ci, którzy ich odbijali ryzykowali własnym życiem a mimo to potrafili w imię miłości bliźniego zaryzykować i zwyciężyć – tymi słowami rozpoczął swoje przemówienie Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że walka żołnierzy podziemia antykomunistycznego uchroniła Polaków przed uczynieniem z Polski siedemnastej republiki sowieckiej: – Akcja ta pokazała, że walka zbrojna przeciwko komunistom po zakończeniu drugiej wojny światowej miała sens. Przywracała ludziom wolność, dawała nadzieję, pokazywała też, że opór tężeje. Pokazywała też Kremlowi, że tutaj tak łatwo nie zainstaluje swojej władzy, że Polacy się nie złamią – powiedział.

 

Na zakończenie uczestnicy piątkowej uroczystości minutą ciszy upamiętnili Bohaterów tamtych wydarzeń i zapalili znicze przy murach dziedzińca dawnego więzienia.

 

Organizatorem wydarzenia był Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach we współpracy ze Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

 


nr 11 (407) listopad 2024

listopad