17 grudnia br. w Szczecinie odbyły się obchody 51. rocznicy Grudnia '70. Oddano cześć tym, którzy ponad pół wieku temu odważyli się wystąpić przeciw władzy PRL, w odpowiedzi spotykając się z prawdziwym obliczem reżimu komunistycznego – przemocą podczas zatrzymań, aresztowaniami i strzałami z broni maszynowej do bezbronnych ludzi.

 

Obchody rozpoczęła Msza święta w kościele pw. św. Stanisława Kostki, której przewodniczył biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński Henryk Wejman. Po Eucharystii uczestnicy złożyli kwiaty przy Głównej Bramie Stoczni Szczecińskiej, a także przy tablicy i pomniku upamiętniającymi ofiary grudnia 1970 r., które znajdują się na pl. Solidarności.

 

Następnie podczas spotkania w  szczecińskim Centrum Edukacyjnym IPN "Przystanek Historia" Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował zasłużone osoby medalami. W gronie osób, którym przyznane zostały medale „Pro Bono Poloniae” byli Grażyna Adamska, Kazimierz Drzazga, Zdzisława Durska, Grzegorz Durski, Piotr Paweł Kacprzak, ks. prałat Jan Kazieczko, Piotr Korycki, Bogumił Męciński, Krzysztof Jacek Męciński, Ryszard Skrzat, dr Paweł Skubisz, Juliusz Słowacki, ks. kanonik Waldemar Szczurowski, ks. prałat dr Aleksander Ziejewski. Medale „Pro Patria” otrzymali Wiesław Nadratowski, Ryszard Bronisław Słowiński, ks. prał. dr Andrzej Steckiewicz, Bożena Jagoda Żwirblińska.

 

To co się stało 51 lat temu na ulicach Szczecina było zbrodnią komunistyczną, mordem na polskich patriotach dokonanym przez tych, którzy służyli imperium zła. Polscy robotnicy upomnieli się wówczas o godność osób pracujących. Upomnieli się o szacunek dla ludzkiej pracy, ale upomnieli się również o to co jest najcenniejsze w życiu ludzi i narodu. Upomnieli się o wolność i niepodległość - powiedział minister Kasprzyk.

 

Po ceremonii medalowej odbyła się debata "Pamięć o Grudniu 1970 r.", w której oprócz szefa UdSKiOR wzięli udział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, zastępca prezesa IPN Karol Polejowski oraz dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Paweł Skubisz.

 

--

12 grudnia 1970 roku w radiu pojawił się komunikat rządu PRL zapowiadający znaczące podwyżki cen artykułów spożywczych. Informacja ta spotkała się z oburzeniem społeczeństwa, które postanowiło zaprotestować przeciw decyzją ówczesnych władz. Protesty objęły większość Wybrzeża. 15 grudnia 1970 r. wybuchły strajki w Szczecinie, Gdyni, Elblągu i Słupsku. Jednak apogeum miało miejsce dwa dni później. W samym Szczecinie w południe wyruszył pochód stoczniowców, do którego przyłączyli się robotnicy z innych zakładów pracy. Finalnie ok. 20 tysięczny tłum przeszedł pod gmach KW PZPR. Na Pomorzu doszło do krwawych starć. Policja otworzyła ogień do protestujących ludzi. W wyniku pacyfikacji w Szczecinie zginęło 17 osób, na całym Wybrzeżu 45.

 


nr 11 (407) listopad 2024

listopad