26 kwietnia br. w Warszawie miały miejsce obchody Święta Inwalidy Wojennego oraz 103. rocznicy powstania Związku Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej – najstarszej polskiej organizacji kombatanckiej i jednej z najstarszych na świecie.

 

Tegoroczne obchody zorganizowane przez Związek Inwalidów Wojennych Rzeczpospolitej Polskiej oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych rozpoczęły się na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego od ceremonii złożenia kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. W uroczystości tej udział wzięli przedstawiciele środowisk kombatantów i weteranów. Szefa UdSKiOR reprezentował dyrektor jego gabinetu, Wojciech Lesiak.

 

Związek Inwalidów Wojennych RP swoją działalnością urzeczywistnia hasła solidarności międzyludzkiej, a w szeregach skupia żołnierzy inwalidów, którzy podczas I wojny światowej z różnych frontów i różnych armii I wojny światowej, a także wdowy, wdowców i sieroty po poległych żołnierzach oraz zmarłych inwalidach wojennych.

--
Związek Inwalidów Wojennych RP jest najstarszą organizacją kombatancką w kraju i jedną z najstarszych na świecie, powołaną 19 kwietnia 1919 r., z poparciem Marszałka Józefa Piłsudskiego, jako ogólnopolski związek zrzeszający inwalidów wojennych, zranionych i kontuzjowanych żołnierzy, walczących na różnych frontach i w różnych armiach I wojny światowej. Od początków istnienia zrzeszał też wdowy i wdowców oraz sieroty po poległych żołnierzach i zmarłych inwalidach wojennych. W 1922 r. związek liczył ok. 400 tys. inwalidów i wdów wojennych; u progu II wojny światowej – 151 tys. W okresie okupacji hitlerowskiej działał w konspiracji, wspomagając struktury podziemnego państwa polskiego. W roku 1944 był pierwszą organizacją społeczną reaktywowaną z woli członków. Zlikwidowany w 1950 r. z inspiracji władz politycznych, został reaktywowany na wniosek członków w roku 1956. Obecnie członkowie są skupieni w wielu oddziałach i okręgach na terenie całego kraju. U progu III RP w 1989 r. organizacja liczyła ok. 73 tys. członków. Obecnie związek skupia ponad 10 tys. osób.

 

nr 2 (398) 2024 luty

 

202402