12 kwietnia br. szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk wziął udział w upamiętnieniu oswobodzenia przez żołnierzy generała Stanisława Maczka uczestniczek Powstania Warszawskiego osadzonych w niemieckim obozie jenieckim oraz promocji współfinansowanej przez Urząd książki „Oberlangen”.
Spotkanie edukacyjno – historyczne organizowane w Centralnej Bibliotece Wojskowej we współpracy z UdSKiOR rozpoczęło się od uhonorowania przez ministra Jana Józefa Kasprzyka Pani Małgorzaty Bramy, autorki książki „Oberlangen” medalem „Pro Bono Poloniae”. Szef UdSKiOR podziękował jej za niestrudzoną pracę na rzecz przekazywania polskiej historii i utrwalania pamięci o tych, którzy walczylil o wolność Ojczyzny.
– Spotykamy się dzisiaj, w rocznicę wyzwolenia obozu w którym Niemcy po Powstaniu Warszawskim uwięzili blisko 1700 kobiet – żołnierzy Armii Krajowej walczących o wolność na barykadach Warszawy. Ceną za tę walkę była ponad półroczna niewola w Oberlangen. Szczęśliwie 12 kwietnia 1945 r. na teren obozu wkroczyło Polskie Wojsko, żołnierze 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Jaka była wtedy radość, to wiedzą ci, którzy mieli zaszczyt i honor spotkać się z ostatnimi żyjącymi więźniarkami Oberlangen. Przez wiele lat miałem okazję rozmawiać z Panią Hanną Szczepanowską, która walczyła w Powstaniu Warszawskim, a potem trafiła do Obelangen. Dla niej 12 kwietnia, to jedna z najpiękniejszych i najszczęśliwszych dat. Nawet data ślubu czy narodzin dzieci nie była dla niej do końca żywota tak ważna jak to, że zobaczyła polskich żołnierzy, którzy wyzwalają ją i jej koleżanki z niemieckiej niewoli. Największym szczęściem było to właśnie, że na teren obozu nie weszły wojska amerykańskie czy brytyjskie, tylko Polacy. Ona do końca swoich dni przechowywała niezwykłą dla niej relikwię, fragment białej flagi, którą Niemcy wywiesili poddając obóz. Był to symbol klęski niemieckiego okupanta i dowód zwycięstwa Polaków – mówił szef UdSKiOR.
W trakcie spotkania minister odznaczył także zasłużone osoby: Rafała Makolądra, Bognę Niezielińską – Galperyn oraz dr Małgorzatę Plichcińską medalami "Pro Patria”. Z kolei gen. bryg. dr Robert Kossowski, rektor Akademii Sztuki Wojennej w uznaniu zasług w kultywowaniu pamięci o wyzwolicielach i wyzwolonych obozu Oberlangen uhonorował ministra Jana Józefa Kasprzyka oraz Małgorzatę Bramę okolicznościowymi medalami.
Uroczystość była okazją do przypomnienia historii wyzwolenia obozu oraz emisji filmu „Oberlangen” autorstwa Małgorzaty Bramy. Spotkanie z udziałem kombatantów i licznie przybyłej młodzieży zakończyła promocja książki „Obelangen” współfinansowanej przez UdSKiOR.
– To niezwykła historia o walecznych kobietach, które kochały Polskę ponad wszystko. Które potrafiły za Polskę cierpieć, ale które 12 kwietnia 1945 r. otrzymały to, co najcenniejsze w życiu - wolność. Tę wolność przyniósł polski żołnierz 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Niech książka Małgorzaty Bramy trafi do jak najszerszego odbiorcy, bo to piękna opowieść o miłości do Ojczyzny, o miłości do drugiego człowieka i o darze wolności – podkreślił minister Kasprzyk.