– Stajemy dzisiaj przy mogile dwóch wielkich patriotów, którzy nie wahali się poświęcić swojego zdrowia i życia aby Polska była wolna i abyśmy mogli cieszyć się wolnością i suwerennością. – powiedział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas uroczystości poświęcenia i odsłonięcia nagrobka śp. Jana Wosińskiego oraz Piotra Pecela, którzy pod koniec stycznia 1949 roku zginęli z rąk funkcjonariuszy komunistycznego aparatu bezpieczeństwa.

 

W wydarzeniu zorganizowanym 14 kwietnia 2023 roku przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Jodła” na kieleckim Cmentarzu Komunalnym wzięli udział m. in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak, a także poczty sztandarowe, młodzież szkolna oraz mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Podczas uroczystości przypomniano sylwetki dwóch Żołnierzy Wyklętych oraz poświęcono i odsłonięto ich nowy nagrobek.

 

Szef UdSKiOR podkreślił, że obaj żołnierze swoim wysiłkiem podejmowali działania, aby przywrócić Polskę do grona państw wolnych i suwerennych i zapłacili za to najwyższą cenę. Zostali zamordowani przez komunistów. Ich doczesne szczątki odnalezione kilka lat temu w Zgórsku znalazły się w tej mogile, którą wieńczy ten wspaniały nagrobek ufundowany staraniem społeczników. Komuniści czynili wszystko, abyśmy o takich ludziach zapomnieli. Wrzucali ich do bezimiennych mogił i dołów śmierci wierząc, że pamięć o nich na zawsze zaginie. […] Ten nagrobek jest jednak wyrazem pamięci i więzi międzypokoleniowej między tym pokoleniem, które zginęło walcząc o wolność i tym, które urodziło się już w wolnej Polsce. – dodał Jan Józef Kasprzyk.

 

--

Jan Wosiński w lipcu 1947 roku zorganizował grupę niepodległościową działającą na terenie gminy Łopuszno, którą dowodził do lipca 1948 roku. Do grupy Wosińskiego należał Piotr Pecel, Stanisław Wdowczyk i Grzegorz Mykityn. Po kilku akcjach grupa została rozpracowana przez MO i WUBP. 6 sierpnia 1948 roku UB aresztowało Pecela, zaś Wosińskiego 20 lipca 1948 roku. Obaj zostali osadzeni w kieleckim więzieniu. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Kielcach z dnia 28 października 1948 roku Jan Wosiński i Piotr Pecel zostali skazani na karę śmierci. 28 stycznia 1949 roku zostali wywiezieni z kieleckiego więzienia do lasu w Zgórsku, gdzie o godzinie 6.30 wykonano na nich egzekucję. Zakopano ich w dole śmierci. W grudniu 2015 roku członkowie Fundacji „Niezłomni” odnaleźli szczątki Piotra Pecela i Jana Wosińskiego w jednej jamie grobowej w lesie w Zgórsku. 2 lutego 2019 r. odbył się ich uroczysty pogrzeb w kościele garnizonowym w Kielcach, a ciała spoczęły na cmentarzu w Cedzynie.

 


nr 11 (407) listopad 2024

listopad