Dziś w Warszawie odbyły się uroczystości z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie a drugiej na świecie ustawy zasadniczej. W centralnych obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja wziął udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
 
Obchody rozpoczęła Msza święta w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza sprawowana w intencji Ojczyzny. 
 
Następnie na Zamku Królewskim odbyła się ceremonia wręczenia odznaczeń państwowych, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda wręczył Ordery Orła Białego. Order otrzymał Stanisław Mieczysław Gebhardt – żołnierz Armii Krajowej i Szarych Szeregów, więzień obozów koncentracyjnych Gross–Rosen i Mauthausen, polityk, ekonomista, działacz polskiej chadecji na wychodźtwie, współtwórca światowego ruchu chrześcijańsko–demokratycznego, patriota i społecznik – oraz Joanna Maria Wnuk-Nazarowa – kompozytorka, dyrygentka i pedagog, minister kultury i sztuki w latach 1997–1999, wieloletnia dyrektor naczelna i programowa Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, propagatorka polskiej kultury muzycznej.
 

– Zarówno Dama, jak i Kawaler Orderu Orła Białego są postaciami absolutnie znamienitymi. Oboje wnieśli niezaprzeczalny, absolutny wkład w rozwój nowoczesnej Rzeczypospolitej – podkreślił podczas uroczystości Prezydent RP.

Konstytucja 3 maja to wielkie dzieło polskiej myśli politycznej, na wskroś nowoczesnej, na skalę wówczas światową. To rewolucyjny dokument, który w nowy sposób ustanawiał ustrój państwa w skali ówczesnej Europy i świata – podkreślił Prezydent RP w laudacji na cześć odznaczonych.

 

Centralne obchody upamiętniające powstanie pierwszej ustawy zasadniczej polskiego państwa zakończył apel na Placu Zamkowym.
 
Prezydent RP podczas wystąpienia na pl. Zamkowym, gdzie odbyły się główne uroczystości.

 

Prezydent Andrzej Duda podczas zwrócił uwagę na współczesne czasy: – Co roku, wielokrotnie, niemalże na kolanach dziękuję wszystkim tym, którzy przez pokolenia walczyli o wolną Polskę. Dziękuję dzisiaj z tego miejsca także tym, którzy przez lata zabiegali, by Polskę – słabą, gdy wyszła w 1989 r. zza żelaznej kurtyny, gospodarczo biedniutką, z tak strasznymi kompleksami, ze starym, często zniszczonym przemysłem – umocnić. Polskę, która była jednocześnie tak łapczywym kąskiem z jej ogromnym, 38–milionowym społeczeństwem, z niezwykłym położeniem w sercu Europy, z niezwykłą szansą rozwojową, jaką od wieków zawsze w sobie nosi.Dziękuję wszystkim, którzy przez lata żmudnie budowali to, by Polska była jak najmocniejsza, bezpieczna i jak najbardziej zamożna. Dziękuję wszystkim, którzy Polskę reformowali, zmieniali, usuwając pokłady złego, co zostało po latach zniewolenia, zależności od wielkiego koszmaru ze Wschodu, od Związku Sowieckiego, od ruskości, od ruskiego miru – mówił Andrzej Duda.

 

Prezydent podziękował również wszystkim, którzy przyczynili się do przystąpienia Polski do Unii Europejskiej i Paktu Północnoatlantyckiego: – Kto wie, czy z punktu widzenia naszej suwerenności, możliwości zachowania niepodległości na długie lata nie były to jedne z najbardziej fundamentalnych decyzji, jakie zostały podjęte na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci by stać się polityczną częścią wolnego Zachodu, by stać się militarną częścią potężnego Zachodu – dodał.

 


nr 2 (398) 2024 luty

2024 luty