Dziś na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczystość upamiętnienia 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie i kapitulacji niemieckiej III Rzeszy zorganizowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Uroczystość rozpoczęła się od odegrania hymnu RP oraz uroczystej zmiany posterunku przy Grobie Nieznanego Żołnierza przez żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
W wydarzeniu wzięli udział m. in. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Anita Czerwińska, zastępca szefa Kancelarii Sejmu Christian Mlynarek, ambasador Ukrainy w RP Vasyl Zvarych, ambasador Izraela w RP Ja’akow Liwne, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma, biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz, żołnierze, kombatanci, działacze opozycji antykomunistycznej a także mieszkańcy Warszawy.
Do zgromadzonych gości list skierowała marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek – został odczytany przez zastępcę Szefa Kancelarii Sejmu Christiana Młynarka: – Jesteśmy winni wdzięczność i niezatartą pamięć bohaterom znanym z nazwiska i tym, którzy spoczęli w bezimiennych grobach na ojczystej ziemi lub obcej ziemi. Poświęcili życie za niepodległą Ojczyznę, zginęli w imię wolności Polski i za lepszą przyszłość swoich dzieci. Po wielu latach niewymownego cierpienia, bólu i zagłady 8 maja 1945 r. przyszedł upragniony pokój – kapitulacja III Rzeszy niemieckiej zakończyła działania wojenne w Europie. Nadszedł kres zbrodniczego koszmaru a świat powitał ten dzień z wielką radością.
Podczas uroczystości głos zabrał również minister Kasprzyk: – Nie traktujemy tego dnia jako dnia zwycięstwa ale jako dzień, w którym przypominamy kapitulację jednego z dwóch naszych agresorów - kapitulację niemieckiej III Rzeszy. Niestety, w 1945 r. wolnemu światu zabrakło odwagi aby dokończyć dzieła, aby rozprawić z drugim, odpowiedzialnym za wybuch II Wojny Światowej agresorem jakim była sowiecka Rosja. I dlatego przez dziesięciolecia my i narody Europy Środkowowschodniej znaleźliśmy się w sowieckiej strefie wpływów – pod moskiewskim butem. I najpierw orężnie a potem bezorężnie w ramach działań opozycji antykomunistycznej walczyliśmy oto, aby wreszcie przyszła wymarzona wolność i suwerenność. Warto o tym pamiętać również i dziś, bo z historii należy wyciągać wnioski. Gdyby wtedy wolnemu światu nie zabrakło odwagi i determinacji inaczej potoczyłyby się losy Polski, Europy oraz Świata. Trzeba o tym pamiętać, szczególnie dziś, gdy moskiewskie imperium stara się wtargnąć i zawłaszczyć niepodległą Ukrainę. [..] Ze złem nigdy nie należy paktować – złu trzeba się zawsze przeciwstawiać. Tak, jak czyniliśmy to my – od pierwszego aż do ostatniego dnia wojny.
Zwieńczeniem poniedziałkowej uroczystości było złożenie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w hołdzie polskim żołnierzom, którzy na „za wolność naszą i waszą” przelewali swą krew na wszystkich frontach drugiej wojny światowej oraz w okupowanej przez wrogów Polsce.