17 czerwca br. na leśnej polanie Wykus w Górach Świętokrzyskich szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk reprezentując Premiera Mateusza Morawieckiego wziął udział w  obchodach 80. rocznicy powstania Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej walczących pod komendą Jana Piwnika „Ponurego”.


Uroczystości rozpoczęły się od wkroczenia na polanę jednostek mundurowych oraz pocztów sztandarowych. Po odśpiewaniu Hymnu RP zgromadzeni wzięli udział w Polowej Mszy św. którą sprawował ks. por. dr Lech Gralak wraz z o. kpt. Janem Kazimierzem Głazem. W uroczystościach z udziałem Asysty Honorowej Policji udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej z wiceprezesem Karolem Polejowskim, poseł Prawa i Sprawiedliwości Agata Wojtyszek, Komendant Świętokrzyskiej Policji, przedstawiciele Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Dowódca 20 ŚBOT, Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Dyrektor Regionalnych Lasów Państwowych w Radomiu, Strzelcy, żołnierze WOT, harcerze, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Ziemi Świętokrzyskiej.


Po Liturgii minister Kasprzyk uhonorował zasłużone osoby medalami „Pro Patria”. Wręczono także medale Honorowych Policyjnych Odznak Zasługi im. Ponurego, medale za Zasługi dla ŚZŻAK oraz za Zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Następnie głos zabrał minister Jan Józef  Kasprzyk,, który podkreślił że na Wykusie bije serce Polski.

 

 –  Tutaj w roku 1863 r.w czasie Powstania Styczniowego i w czasie okupacji niemieckiej biło serce wolnej Polski. Tu na Polanie Wykusowej walczyli i gromadzili się ci, którzy słusznie uznawali, iz niepodległość jest najcenniejszym darem jakim Opatrzność może dać ludziom, narodowm i państwom. I nadal to serce wolnej Polski bije tu. Biło w czasach zniewolenia komunistycznego, kiedy spotykali się tu ostatni żołnierze komendanta "Ponurego", kiedy przyjeźdżali tutaj działacze opozycji antykomunistycznej, ale bije do chwili obecnej. Można powiedzieć, że tutaj, w samym sercu Gór Świętokrzyskich bije serce wolnej Polski, bije wraz z uderzeniami naszych serc  mówił minister Kasprzyk.

 

Szef UdSKiOR odwołał się także do słów gen. Leopolda Okulickiego z rozkazu rozwiązującego struktury Armii Krajowej: Każdy z nas ma, obecny również dzis na uroczystościach ma być przewodnikiem dla siebie i dla swojego najbliższego otoczenia w drodze ku Polsce zawsze dumnej, wielkiej i niepodległej. To jest testament, który po zakończeniu tych uroczystości poniesiemy tam, gdzie nasze drogi życiowe, służbowe nas zawiodą. Bez względu na to, czy służymy w Wojsku polskim, Policji, czy jestęmy nauczycielami, uczniami, urzędnikami, parlamentarzystami, dziennikarzami, to to przesłanie jest obowiązujące dla kazdego z nas. mamy byc przewodnikami dla siebie i dla Narodu.

 

Przemówienie wygłosił także Karol Polejowski, wiceprezes IPN, po czym dczytano listy od wicepremiera i ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Uroczystość zakończył Apel Poległych oraz ceremonia złożenia kwiatów. Minister Kasprzyk reprezentujący Premiera Mateusza Morawieckiego odczytał skierowany przez Szefa Rządu list i złożył w jego imieniu kwiaty. Organizatorem uroczystości był Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Środowisko Zgrupowań Partyzanckich AK "Ponury-Nurt" oraz Obwód Świętokrzyski ZHR.

 



nr 11 (407) listopad 2024

listopad