W poprzedzającym LI (36. po wojnie) Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej uroczystym capstrzyku, który odbył się 4 sierpnia br. na Kopcu Józefa Piłsudskiego w Krakowie wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
To piękna tradycja, że zanim wyruszy „Kadrówka” i zanim wybrzmi rozkaz Józefa Piłsudskiego z 1914 roku na Oleandrach, jesteśmy tu przy „mogile mogił”. Przy Kopcu, który jest tak świętym miejscem, jak Grób Nieznanego Żołnierza. W bryle tego Kopca znajdują się ziemie uświęcone krwią Polaków. Nie tylko w czasie I wojny światowej, czy podczas wojny polsko-bolszewickiej, ale również z czasów współczesnych. Tu przecież jest ziemia z „Łączki” i ze Smoleńska. To święte miejsce i dobrze, że ci, którzy już dziś przyjechali do Krakowa, a którzy za dwa dni wyruszą z „Kadrówką” chcą być u stóp Kopca Józefa Piłsudskiego, aby oddać hołd cieniom przodków. Oni zginęli, abyśmy my mogli być wolni. W książce Bohdana Cywińskiego „Rodowody Niepokornych”, która w dużej mierze ukształtowała świadomość tych wszystkich, którzy przywrócili Polsce niepodległość w latach 80-tych, jest piękna definicja tego czym jest historia. Bohdan Cywiński pisze, że historia to sztafeta pokoleń, polegająca na tym, że pokolenia współczesne przejmują od przeszłych wartości i tradycje po to, aby przekazać je następnym pokoleniom. Jest to łańcuch w którym to każde ogniwo jest ważne. Bo tak, jak w łańcuchu wystarczy, że jedno ogniwo zawiedzie i pęknie, a łańcuch rozrywa się. Dlatego dobrze, że uczestnicy marszu szlakiem I Kompanii Kadrowej chcą być tym kolejnym ogniwem wielkiego łańcucha, który nazywamy historią. Chcą być tym ogniwem, które jest bardzo mocno zaszczepione z poprzednimi ogniwami w polskiej historii. Jednocześnie chcą łączyć przeszłość z przyszłością, aby być ogniwem dla kolejnych ogniw - pokoleń, które po nas przyjdą. Bo wtedy tylko historia ma sens, kiedy wartości, z których my wyrastamy mogą być przekazywane dalszym pokoleniom. Marsz szlakiem I Kompanii Kadrowej to jest niezwykły fenomen, który doskonale obrazuje czym jest historia. Pamiętając o przeszłości budujemy współczesność i marzymy o przyszłości – powiedział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Podczas capstrzyku odczytano Apelu Poległych oraz oddano salwę honorową. Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przy Głazie ustawionym na pamiątkę 20. rocznicy wymarszu I Kompanii Kadrowej.