W Muzeum Armii Krajowej im. Gen. Emila Fieldorfa "Nila" w Krakowie 2 września 2016 roku odbyło się spotkanie Kombatantów Polskiego Państwa Podziemnego z okazji 77. rocznicy wybuchu II wojny światowej, walk Wojska Polskiego w 1939 r. oraz powołania Służby Zwycięstwu Polski. Na uroczystości obecny był p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.


Gromadzi nas w tych dniach pamięć, która powinna być zawsze fundamentem dla współczesności. Bez niej nie można budować współczesności i myśleć o przyszłości. Ostatnią swoją książkę Jan Paweł II zatytułował właśnie „Pamięć i tożsamość”. Nie można budować wspólnoty Polaków bez pamięci.  Przed miesiącem zwrócił na to uwagę, tu na Wawelu, Ojciec Święty Franciszek mówiąc o tym, iż Polacy znani są na Świecie z tego, że troszczą się o pamięć. 
 
Świadomość historii pozwala z jednej strony unikać błędów naszych przodków, którzy przecież błędy też popełniali, a z drugiej pamiętać o tym, że historia się nie skończyła i cały czas trwa. Że każde pokolenie ma określoną misję i rolę. Te pokolenia tworzą całość, następują po sobie, ale tak naprawdę – odwołując się do słów Jana Pawła II – tworzą jedno pokolenie, któremu na imię Polska.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Wam, Weteranom Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej nie tylko za to, co uczyniliście Państwo w latach największej próby, w latach II wojny światowej, ale jesteśmy wdzięczni za to, że jesteście dalej aktywni, że macie świadomość o nadejściu następnych pokoleń, że wychowaliście ludzi „Solidarności”, bo przecież nie byłoby jej, gdyby nie Państwo Podziemne. „Solidarność” miała swój punkt odniesienia, którym było wolne, choć podziemne, państwo polskie. Dzięki Wam powstała „Solidarność”, a dzięki niej jesteśmy my. Dlatego wdzięczni Wam jesteśmy za tę Waszą aktywność. – zwrócił się do zebranych w Muzeum AK Weteranów p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Modlitwę w intencji poległych podczas II wojny światowej rodaków przeprowadził arcybiskup metropolita krakowski Stanisław Dziwisz. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele środowisk kombatanckich z całej Polski oraz samorządowcy i społecznicy z Krakowa. Spotkanie zakończył koncert Chóru Mariańskiego, który zaśpiewał polskie pieśni niepodległościowe. Swój repertuar piosenek patriotycznych zaprezentowała także brytyjska piosenkarka polskiego pochodzenia Katy Carr.
 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad