11 września 2016 roku w Teatrze Narodowym Opery i Baletu w Wilnie odbył się koncert z okazji 35-lecia Reprezentacyjnego Polskiego Zespół Pieśni i Tańca ,,Wileńszczyzna”.
Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda skierował do zespołu list, który odczytał p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Prezydent podkreślił w liście między innymi to w jak trudnym okresie przyszło zespołowi rozpoczynać swoją działalność:
Warto pamiętać, że Zespół powstał w niełatwym czasie, gdy Litwa i Polska dźwigały jeszcze jarzmo komunistycznego zniewolenia. Rozwijali Państwo swoją działalność w okresie jednego z największych przełomów w dziejach Europy i świata. Koncertując w Polsce, w wielu krajach Europy oraz w Australii, dawali Państwo świadectwo swojej polskości oraz miłości do Państwa małej ojczyzny, dowód przywiązania do jej tradycji i kultury.
Kultura ta ma w sobie coś pociągającego, coś niezwykle szlachetnego i inspirującego. Dwadzieścia trzy lata temu, 5 września 1993 roku, w wieleńskim kościele Świętego Ducha, Ojciec Święty Jan Paweł II spotkał się z Polakami. Mówił wtedy: Nigdy w życiu nie byłem w Wilnie. Jestem tu po raz pierwszy. Równocześnie można powiedzieć, że przez całe moje życie, przynajmniej od czasu, kiedy doszedłem do świadomości, stale byłem w Wilnie. Byłem w Wilnie myślą i sercem, można powiedzieć całym moim jestestwem, przynajmniej w jakimś jego szczególnym wymiarze. Jak wielu z nas, Polaków mieszkających w granicach Rzeczypospolitej, chętnie podpisałoby się pod tymi słowami!
Koncert poprzedziła także ceremonia wręczenia Zespołowi Medalu „Pro Patria”. Odznaczenie w imieniu zespołu odebrał dyrektor – Jan Gabriel Mincewicz. Słowa gratulacji i podziękowania do jubilatów skierował p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk: Bardzo gorąco dziękuję całemu Zespołowi Wileńszczyzna za 35 lat pracy na rzecz utrwalania polskiej tradycji i kultury. Za czas służby Wileńszczyźnie – miłemu miastu, jak mawiał o Wilnie swego czasu syn tej ziemi – Marszałek Józef Piłsudski. Powiedział on także, że Naród, który traci pamięć przestaje być narodem. Staje się tylko zbiorowiskiem ludzi, którzy czasowo zajmują dane terytorium. Dzięki Zespołowi Wileńszczyzna pamięć i kultura cały czas są przechowywane. Miejmy nadzieję, że jeszcze długo będziemy mogli oglądać te wspaniałe tańce i śpiewy, które wzruszają i umacniają wiarę w Najjaśniejszą Rzeczpospolitą, w Wilno i Wileńszczyznę.
Wcześniej p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk złożył kwiaty w dwóch bardzo ważnych dla Polaków miejscach na cmentarzu na Rossie na grobie „Matka i Serce Syna”, w którym spoczywa Maria Piłsudska i serce Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz na cmentarzu na Antokolu w miejscu pamięci poświęconym Polskim Żołnierzom poległym w walkach z Bolszewikami w latach 1919-1921.