W warszawskiej sali „Imperial” w dawnym budynku KC PZPR, 18 września 2016 roku, odbyła się międzynarodowa konferencja pt. Pamięć pokoleń 2016. 75. rocznica  „amnestii” i zwolnienia Polaków od sowieckiej niewoli zorganizowana przez Fundację Kresy-Syberia. Wziął w niej udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

 

Kiedy 17 września 1939 roku bolszewicy weszli na Kresy Wschodnie, wówczas wydawało się, że nie tylko państwo polskie przestanie istnieć, ale przestanie istnieć naród polski. W konsekwencji tej agresji półtora miliona obywateli polskich zostało wywiezionych na nieludzką ziemię, a elita Rzeczypospolitej została wymordowana w dołach Katynia. A jednak już dwa lata później powstała armia gen. W Andersa. Armia złożona z zesłańców, którzy mieli nie przetrwać,  powstała armia zwycięska, która wyzwalała południe Europy. To jest właśnie jeden z dowodów na to, że jesteśmy w stanie podnieść się z każdego poniżenia. Kolejnym przykładem, że możemy zawsze przetrwać jest nasze dzisiejsze spotkanie, w miejscu gdzie komuniści kreowali politykę polską, tu gdzie komuniści mówili, że „pańska” polska nie powróci. A powróciła Polska, która nawiązuje do pięknej tradycji II Rzeczpospolitej. Dzięki pamięci pokoleń przetrwaliśmy – powiedział p.o. Szefa UDSKiOR dziękując zgromadzonym za troskę i pamięć o polską mowę i wartości w każdym miejscu świata. Dzięki Wam możemy następne pokolenia wychowywać w duchu wartości, które były udziałem pokoleń poprzednich – dodał.

 

Konferencja została zorganizowana w ramach trzydniowego zjazdu przez Fundację Kresy-Syberia wspólnie ze Związkiem Sybiraków, Domem Spotkań z Historią i Muzeum Katyńskim przy wsparciu UDSKiOR .

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad