W Muzeum Warszawskiej Pragi 12 listopada 2016 r. odbyło się spotkanie słowno-muzyczne z Weteranami Walk o Niepodległość Rzeczpospolitej Polskiej. W uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który marszałkowi seniorowi Sejmu RP Kornelowi Morawieckiemu wręczył Medal „Pro Patria”.

 

Spotkanie rozpoczął hymn Rzeczpospolitej Polskiej, po którym nastąpiło wręczenie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Polski Medali „Pro Patria”. Obok marszałka Kornela Morawieckiego wśród odznaczonych byli także:

 

1. Karina Adrianna Jaźwińska

2. Wioletta Obuchowska

3. Barbara Pieniek

4. Robert Roguski

5. Piotr Rzewuski

 

Na Medalu, który miałem zaszczyt przed chwilą wręczyć kolejnym pokoleniom zmagającymi się z przeciwnościami losu, aby przywrócić Polsce niepodległość oraz tym, którzy starają się w ramach Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK kultywować tradycję niepodległościową, są dwie daty – konfederacji barskiej oraz ponownego odzyskania przez Polskę suwerenności po II wojnie światowej.

 

To spotkanie ma szczególny charakter, ponieważ na tej sali spotykają się dwa pokolenia walczących o niepodległość Polski – pokolenie walczących podczas II wojny światowej w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz pokolenie uosabiane przez Pana marszałka Kornela Morawieckiego i przez Panią Zofię Romaszewską, walczące o wolność w latach powojennych. Pokolenie „Solidarności” i Solidarności Walczącej przejęło sztandar niepodległości od wspaniałego pokolenia reprezentowanego przez żołnierzy Armii Krajowej. Dobrze, że są też na tej sali przedstawiciele współczesnego, urodzonego już po 1989 r. pokolenia, bo Naród wtedy będzie trwał, jeżeli sztandar niepodległości będzie przekazywany z pokolenia na pokolenie. Polsce udało się dlatego, że pokolenie „Solidarności” czerpało siłę i moc z pokolenia żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego. I Polsce uda się odnieść sukces, jeżeli to współczesne pokolenie ten sam sztandar niepodległości przeniesie w następne czasy – we współczesność i przyszłość.

 

Naród to jest wielki łańcuch pokoleń i każde ogniwo tego łańcucha jest niezmiernie ważne – jeżeli jedno ogniwo pęknie, to wówczas łańcuch  rozsypuje się. Ważne jest, aby ten łańcuch był silny jak ze stali tak, jak pokolenie AK i Solidarności Walczącej. To jest apel do tego młodego pokolenia, aby byli tak twardzi, jak ich poprzednicy. Wówczas żadne ogniwo łańcucha pokoleń  nigdy się nie przerwie i będziemy trwać – powiedział do zebranych w muzeum p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Prezes Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy AK wręczył marszałkowi Kornelowi Morawieckiemu pamiątkowy ryngraf. Druga część uroczystości była prezentacją multimedialną, połączoną z pieśniami niepodległościowymi w wykonaniu Katarzyny Kownackiej, Wojciecha Bardowskiego oraz młodzieży. Komentarz do slajdów zapewnili członek Stowarzyszenia Solidarności Walczącej Piotr Rzewuski, wnuk gen. Henryka Krok-Paszkowskiego Janusz Masłowski oraz przewodniczący stowarzyszenia Pokolenia Niepokornych Adam Stefan Lewandowski. Bazę danych Łagierników Żołnierzy AK i PSZ na Zachodzie omówiła Aneta Hoffman.

 

Wśród gości honorowych byli Dama Orderu Orła Białego Zofia Romaszewska oraz Kawaler Orderu Orła Białego sędzia Bogusław Nizieński. W spotkaniu wzięli udział także posłowie na Sejm RP Małgorzata Gosiewska i Paweł Lisiecki oraz liczne grono reprezentantów władz samorządowych. Uroczystość zakończyło odśpiewanie pieśni I Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad