Dziękujemy, że wraz z Wami zagościło u nas to światło, które niesie ze sobą nadzieję – mówił p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przyjmując Betlejemskie Światło Pokoju od delegacji harcerzy pod przewodnictwem naczelnik ZHP Małgorzaty Sinicy. Światło zostało przekazane Urzędowi podczas spotkania opłatkowego pracowników UdSKiOR, które odbyło się 21 grudnia 2016 r.
Takie spotkania dają nam dobrą energię i moc do działania na następne miesiące i lata, Jesteśmy Urzędem któremu powierzony jest obowiązek opieki nad najwspanialszymi córami i synami narodu polskiego, nad tymi, którzy walczyli o niepodległość Polski w latach wojennych i powojennych. Opieki nad tymi, którzy przynieśli nam wolność w wielkim ruchu „Solidarności”. Dzisiaj dziękuję Państwu, że tę misję i służbę wypełniają Państwo każdego dnia najpiękniej i najpełniej. Za to, że kombatanci i działacze opozycji komunistycznej w Urzędzie do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych mogą czuć się jak w domu. Że mają Państwo dla nich otwarte serca – mówił składając życzenia pracownikom p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
„Odważnie twórzmy pokój” to hasło przyświecające tegorocznej sztafecie Betlejemskiego Światła Pokoju. Już po raz dwudziesty szósty harcerze i harcerki są strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami. W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów w wielkiej sztafecie przez kraje i kontynenty obiega świat.
Sam moment odpalania Światła w Betlejem jest wyjątkowy. Dla tej idei ludzie potrafią na chwilę się zatrzymać, powstrzymać złość i gniew. W 29-letniej historii Betlejemskiego Światła Pokoju, w zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. To czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Takim darem skauci z całej Europy, a wśród nich harcerki i harcerze ZHP pragną podzielić się ze wszystkimi. Niosąc lampiony ze Światłem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną i krzewią największe uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.