W Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie 23 stycznia 2017 roku odbyły się uroczystości z okazji 100. urodzin mjr. Bolesława Kowalskiego. Uczestniczył w nich p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, który wręczył Jubilatowi replikę szabli oficerskiej.
Panie Majorze, wczoraj obchodziliśmy 154. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Dla Pana pokolenia Powstańcy Styczniowi byli drogowskazem, jak służyć i kochać Polskę. Dla naszego pokolenia to Pan jest drogowskazem. Jest Pan weteranem, który pokazuje jak żyć, gdzie iść, jak Rzeczpospolita ma być wielką. Dziękujemy, że możemy czerpać ze wskazań Pana pokolenia. Sto lat to przestrzeń wieku, to dla naszej historii wydarzenia chwalebne, cudowne, ale i tragiczne. Jednak z Pańskiego pokolenia, z Pańskiego przykładu, możemy czerpać siłę i moc do tego, aby służyć Polsce. Pana pokolenie, ucząc się od powstańców styczniowych, wiedziało, że służba Rzeczpospolitej musi być zawsze bezinteresowna. Dla naszego pokolenia, dla tych, którzy sprawują władzę, to wskazanie bezinteresowności jest najważniejsze – powiedział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Bolesław Kowalski uczestniczył w Wojnie Obronnej 1939 r. w składzie Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. Walczył w bitwie pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską. W listopadzie 1939 r. wstąpił do konspiracji w ZWZ, po zaprzysiężeniu przyjął pseudonim „Wicher”. Brał udział w akcjach dywersyjno-sabotażowych. W czasie Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie walczył z Niemcami w składzie 10. kompanii 8 pp AK w Lasach Gościeradowskich, gdzie został ciężko ranny.
Od 1990 r. jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Współzałożyciel i wieloletni prezes Koła SPK w Olbięcinie. Współorganizator i inicjator obchodów rocznicowych ważnych wydarzeń historycznych. Współorganizuje wraz z administracją samorządową uroczystości lokalne upamiętniające walki żołnierzy Wojska Polskiego i Armii Krajowej w Olbięcinie, Kraśniku, Kocku, Woli Gułowskiej i Serokomli. Dzięki staraniom mjr. Bolesława Kowalskiego uporządkowano groby żołnierzy września 1939 r. oraz mogiły partyzantów AK i BCh na cmentarzu w Olbięcinie. Był fundatorem tablic pamiątkowych w kościołach oraz inicjatorem odrestaurowania nagrobków byłych dowódców AK. Jest autorem publikacji „Mój Pamiętnik” opisującej działania ruchu oporu podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej. Mimo podeszłego wieku aktywnie uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą szkół podstawowych i gimnazjalnych w Kraśniku i Olbięcinie. Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych oraz za upowszechnianie wiedzy o dziejach Narodu Polskiego został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uhonorowany przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Medalem „Pro Patria” oraz medalem pamiątkowym „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945".