W Sali Kolumnowej Sejmu RP 28 lutego 2017 r. odbyła się konferencja „Podziemna Armia Powraca. Młodzież w przywracaniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych”. W spotkaniu objętym honorowym patronatem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Wieloletnie starania środowisk niepodległościowych, tego czynnika społecznego, spowodowały, że możemy śmiało powiedzieć, iż podziemna armia powróciła do świadomości narodowej i społecznej. To, co jest niezwykle cenne i co jest owocem m.in. ubiegłorocznych uroczystości, ale też wieloletnich starań, to to że w Żołnierzach Wyklętych młode pokolenie znalazło swoje źródło siły i punkt odniesienia. Dla młodego pokolenia Żołnierze Niezłomni stali się wzorem, który chcą naśladować – powiedział podczas otwarcia konferencji p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. To, że są dzisiaj z nami młodzi ludzie, którzy w Żołnierzach Niezłomnych-Wyklętych widzą źródło wartości i źródło siły to jest prawdziwe zwycięstwo Żołnierzy Wyklętych – podkreślił. Zaznaczył również, że trzeba przeciwstawiać się z pełną mocą pojawiającym się nawet ostatnio postawom. To, że komunistyczni przywódcy starali się zdyskredytować dokonania Żołnierzy Wyklętych i wymazać je z historii, to jest zrozumiałe. Jednak to, że ostatnio zdarzają się tacy, którzy starają się podważyć sens walki tych żołnierzy, sens powstania antykomunistycznego, albo też pokazać, że uczestniczyli ci żołnierze w czymś co miało charakter wojny domowej jest niewiarygodne. Trzeba się temu przeciwstawiać zdecydowanie. Należy powiedzieć stanowczo, że rację mieli Żołnierze Wyklęci, a nie druga strona – akcentował Jan Józef Kasprzyk.

 

Niepodległa Polska dokłada starań, by należycie honorować swoich najlepszych synów, którzy w czasach terroru i zniewolenia dali wspaniałe dowody męstwa i odwagi  napisał prezydent Andrzej Duda w liście, który przeczytał zebranym senator Jan Żaryn. Uczestnicy walk o niepodległość ojczyzny są od wieków otaczani szczególnym szacunkiem Polaków. Obrońcy granic i honoru Rzeczypospolitej, żołnierze regularnej armii i powstańcy należą do najważniejszych postaci w panteonie naszych bohaterów narodowych. Suwerenne państwo polskie zawsze pielęgnowało pamięć i oddawało cześć tym, którzy z narażeniem własnego życia stawali do boju o wolność rodaków. Prezydent zaznaczył, że tak jest również teraz, kiedy oddajemy honory kombatantom AK i innych formacji podziemnych walczących z dwoma zbrodniczymi totalitaryzmami. Dodał również, że w świadomości społecznej coraz bardziej upowszechnia się wiedza, że klęska hitlerowskiej III Rzeszy Niemieckiej nie przyniosła prawdziwego wyzwolenia, dlatego uwaga Polaków, zwłaszcza młodego pokolenia zwraca się także ku tym, którzy kontynuowali opór zbrojny, działalność konspiracyjną przeciw reżimowi komunistycznemu.

 

W konferencji wzięli udział m.in. przedstawiciele MON, parlamentu, kombatanci, dzieci Żołnierzy Wyklętych, przedstawiciele środowisk patriotycznych i młodzież szkolna. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac młodzieży stworzonych w ramach konkursu „Młodzi upamiętniają Bohaterów”.

 

Konferencja jest jednym z wydarzeń towarzyszących przypadającemu 1 marca Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ustanowił go w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad