Na Cmentarzu Polskich Oficerów, który jest częścią Cmentarza Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach pod Charkowem, 30 kwietnia 2017 r. odbyły się główne obchody upamiętniające 77 rocznicę dokonania zbrodni na polskich oficerach – więźniach obozu w Starobielsku.
Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w charkowskiej katedrze pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, którą koncelebrował bp Stanisław Szyrokoradiuk, ordynariusz diecezji charkowsko-zaporożskiej. Następnie zebrani przejechali na cmentarz w Piatichatkach, gdzie odbyła się modlitwa ekumeniczna z udziałem innych duchownych, w tym przybyłego z Kijowa bp. Mitrofana (Wolodymyra Butynskiego) z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego. W uroczystościach uczestniczyli ponadto przedstawiciele organizacji polonijnych i polsko-ukraińskich centrów naukowych, charkowskich wyższych uczelni oraz mieszkańcy Charkowa. Oficjalne władze reprezentowali Mark Beker – Pierwszy Zastępca Gubernatora Obwodu Charkowskiego, Sierhiej Czernov – Przewodniczący Charkowskiej Rady Obwodowej, Nikolaj Fadiejew – zastępca Mera Charkowa, Volodymyr Babajev, rektor Uniwersytetu im. A.N. Beketova. Obchody uświetnił występ chóru Charkowskiej Państwowej Akademii Kultury Ukrainy.
Podobna uroczystość została zorganizowana 29 kwietnia br. w Zaporożu przy odsłoniętym w ubiegłym roku pomniku upamiętniającym ok.1500 żołnierzy polskich więzionych w obozie w Zaporożu od października 1939 do kwietnia 1940 r. W tych uroczystościach także udział wzięły władze miasta na czele z zastępcą Mera, przedstawiciele wszystkich zaporoskich i okolicznych organizacji polonijnych oraz mieszkańcy Zaporoża. Modlitwę poprowadzili ks. bp Jan Sobiło, biskup pomocniczy diecezji charkowsko-zaporożskiej oraz duchowny prawosławny z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego. Prawdopodobnie jest to nowe miejsce tzw. katyńskie. Nieznane są losy przetrzymywanych tu żołnierzy i miejsca ich pochówku, są one obecnie badane przez IPN.
Obchody upamiętniające 77. rocznicę zbrodni katyńskiej przygotował Konsulat Generalny RP w Charkowie, reprezentowany na uroczystościach przez Janusza Jabłońskiego, Konsula Generalnego RP w Charkowie. Uczestniczył w nich przedstawiciel Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Sroka, radca Szefa Urzędu.