Trudno nie czuć wzruszenia, kiedy po 220 latach słyszy się „Mazurka Dąbrowskiego” w tym miejscu, gdzie powstał, gdzie Józef Wybicki nakreślił słowa towarzyszące już prawie ćwierćtysiącleciu naszych dziejów – mówił p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, gdy 20 maja 2017 r. w Reggio Emilia Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrała polski hymn w wersji z 1800 r. W obchodach 220. rocznicy jego powstania wzięli udział weterani II wojny światowej wraz z delegacją państwową.

 

Organizatorem uroczystości w Reggio Emila był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Te słowa „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” oddają najlepiej i najpiękniej ducha narodu polskiego. Te słowa były wskazaniem dla Polaków, kiedy Rzeczpospolita została wymazana z mapy Europy i świata. Te słowa były wskazaniem i świętym hasłem w czasie walk o niepodległość, kiedy ta niepodległość była utracona. Wiedzą o tym najlepiej obecni tu weterani – podkreślił p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Przypomniał też słowa „Mazurka Dąbrowskiego” z jego pierwotnej wersji, w których Wybicki podkreślał potrzebę budowania zgody narodowej. „Niemiec, Moskal nie osiądzie, gdy jąwszy pałasza, hasłem wszystkich zgoda będzie i ojczyzna nasza”. To jest przesłanie dla nas współczesnych. Musimy budować wspólnotę, wspólnotę ludzi wolnych, skupionych wokół hasła niepodległości Rzeczypospolitej, wtedy żadna siła Polsce nie zagrozi zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.

 

Uroczystość na głównym placu Reggio Emilia przyciągnęła też uwagę mieszkańców miasta, którzy z szacunkiem odnosili się do obecnych tam weteranów wyzwalających w latach 1944-1945 Włochy.

 

Nasze wojska polskie i włoskie spotkały się tutaj, w tym miejscu, po to, by razem ramię w ramię walczyć o odzyskanie wolności, po to, by przeciwstawić się najeźdźcom mówiła reprezentująca burmistrza Reggio Emilia, asesor Serena Foracchia, przypominając czasy powstania „Mazurka Dąbrowskiego” i przełom XVIII i XIX w. Podkreśliła też, że w Reggio Emilia powstała trójkolorowa flaga Włoch.

 

Do tragicznych dziejów I Rzeczypospolitej i jej rozbiorów nawiązała także wicemarszałek Senatu RP Maria Koc: Udało się unicestwić państwo, ale nie udało się zniszczyć narodu polskiego. Nie udało się zniszczyć ducha narodu polskiego i umiłowania wolności. Polacy po insurekcji kościuszkowskiej, po trzecim rozbiorze zaczęli wyjeżdżać z kraju na zachód Europy, by stanąć u boku Napoleona i walczyć o wolną ojczyznę – przypomniała.

 

Uroczystość rocznicy powstania „Mazurka Dąbrowskiego” zakończyło złożenie kwiatów przez przedstawicieli polskich władz państwowych oraz lokalnych władz Reggio Emilia przy tablicach upamiętniających postać Józefa Wybickiego i włoskich patriotów, którzy poświęcili swoje życie ojczyźnie. Józef Wybicki napisał słowa pieśni między 16 a 19 lipca 1797 r., podczas pobytu polskich legionistów w Reggio Emilia (w ówczesnej Republice Cisalpińskiej). Na cześć generała Dąbrowskiego pieśń nazwano „Mazurkiem Dąbrowskiego”. Oficjalną datą uznania Mazurka Dąbrowskiego za hymn narodowy jest 26 lutego 1927 roku.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad