Trudno nie czuć wzruszenia, kiedy po 220 latach słyszy się „Mazurka Dąbrowskiego” w tym miejscu, gdzie powstał, gdzie Józef Wybicki nakreślił słowa towarzyszące już prawie ćwierćtysiącleciu naszych dziejów – mówił p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, gdy 20 maja 2017 r. w Reggio Emilia Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrała polski hymn w wersji z 1800 r. W obchodach 220. rocznicy jego powstania wzięli udział weterani II wojny światowej wraz z delegacją państwową.
Organizatorem uroczystości w Reggio Emila był Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Te słowa „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy” oddają najlepiej i najpiękniej ducha narodu polskiego. Te słowa były wskazaniem dla Polaków, kiedy Rzeczpospolita została wymazana z mapy Europy i świata. Te słowa były wskazaniem i świętym hasłem w czasie walk o niepodległość, kiedy ta niepodległość była utracona. Wiedzą o tym najlepiej obecni tu weterani – podkreślił p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Przypomniał też słowa „Mazurka Dąbrowskiego” z jego pierwotnej wersji, w których Wybicki podkreślał potrzebę budowania zgody narodowej. „Niemiec, Moskal nie osiądzie, gdy jąwszy pałasza, hasłem wszystkich zgoda będzie i ojczyzna nasza”. To jest przesłanie dla nas współczesnych. Musimy budować wspólnotę, wspólnotę ludzi wolnych, skupionych wokół hasła niepodległości Rzeczypospolitej, wtedy żadna siła Polsce nie zagrozi – zaznaczył Jan Józef Kasprzyk.
Uroczystość na głównym placu Reggio Emilia przyciągnęła też uwagę mieszkańców miasta, którzy z szacunkiem odnosili się do obecnych tam weteranów wyzwalających w latach 1944-1945 Włochy.
Nasze wojska polskie i włoskie spotkały się tutaj, w tym miejscu, po to, by razem ramię w ramię walczyć o odzyskanie wolności, po to, by przeciwstawić się najeźdźcom – mówiła reprezentująca burmistrza Reggio Emilia, asesor Serena Foracchia, przypominając czasy powstania „Mazurka Dąbrowskiego” i przełom XVIII i XIX w. Podkreśliła też, że w Reggio Emilia powstała trójkolorowa flaga Włoch.
Do tragicznych dziejów I Rzeczypospolitej i jej rozbiorów nawiązała także wicemarszałek Senatu RP Maria Koc: Udało się unicestwić państwo, ale nie udało się zniszczyć narodu polskiego. Nie udało się zniszczyć ducha narodu polskiego i umiłowania wolności. Polacy po insurekcji kościuszkowskiej, po trzecim rozbiorze zaczęli wyjeżdżać z kraju na zachód Europy, by stanąć u boku Napoleona i walczyć o wolną ojczyznę – przypomniała.
Uroczystość rocznicy powstania „Mazurka Dąbrowskiego” zakończyło złożenie kwiatów przez przedstawicieli polskich władz państwowych oraz lokalnych władz Reggio Emilia przy tablicach upamiętniających postać Józefa Wybickiego i włoskich patriotów, którzy poświęcili swoje życie ojczyźnie. Józef Wybicki napisał słowa pieśni między 16 a 19 lipca 1797 r., podczas pobytu polskich legionistów w Reggio Emilia (w ówczesnej Republice Cisalpińskiej). Na cześć generała Dąbrowskiego pieśń nazwano „Mazurkiem Dąbrowskiego”. Oficjalną datą uznania Mazurka Dąbrowskiego za hymn narodowy jest 26 lutego 1927 roku.