Na Zamku Królewskim w Warszawie 26 maja 2017 roku Instytut Pamięci Narodowej wręczył nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”. W gali XVI edycji konkursu wziął udział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. W tym roku tytuł „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznano pośmiertnie prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu.
Tytuł i statuetkę otrzymali również Janusz Wasylkowski - badacz i popularyzator dziejów Lwowa i założyciel Instytutu Lwowskiego oraz ojciec Antoni Herkulan Wróbel z zakonu bernardynów z Argentyny, który poświęcił się dokumentowaniu dziejów tamtejszej Polonii. Natomiast wśród nagrodzonych instytucji są: Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej - działające w Stanach Zjednoczonych zrzeszenie polskich kombatantów i osób zaangażowanych w upamiętnienie Polaków z USA walczących w obu wojnach światowych, a także wrocławskie Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów, dokumentujące i upamiętniające tragiczny los Polaków, którzy w latach 1943-45 padli ofiarą zbrodni popełnionych przez OUN i UPA.
Laureatów wyłoniła Kapituła Nagrody, na czele której w tym roku stał prezes IPN Jarosław Szarek. Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawana jest osobom, a także instytucjom i organizacjom społecznym za szczególnie aktywny udział w upamiętnieniu historii narodu polskiego w latach 1939-89 oraz za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami IPN. Kandydatów do nagrody mogą zgłaszać instytucje, organizacje społeczne i osoby fizyczne. Nagroda ma charakter honorowy, a jej laureaci otrzymują tytuł "Kustosza Pamięci Narodowej".
W 2015 roku pośmiertnie tytuł „Kustosza Pamięci Narodowej” przyznano Januszowi Krupskiemu, byłemu kierownikowi Urzędu do Spaw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie pod Smoleńskiem.