W Wólce Milanowskiej nieopodal Nowej Słupi 27 maja 2017 r. odbyła się VI Konferencja Świętokrzyska – „Szkice z historii myśli nurtu niepodległościowego”.  Uczestniczył w niej p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Józef Piłsudski nie pozostawił wprost żadnego testamentu politycznego. Jego jedyny spisany testament to wola pochówku serca oraz sprowadzenia ciała matki. Z ogromnym pietyzmem i szczegółowo opisał, jak ma wyglądać pogrzeb. Wskazał także jakie cytaty na grobie na Rossie powinny się znaleźć. Widniejący na nim cytat z poematu „Wacław” Juliusza Słowackiego „Ty wiesz, że dumni nieszczęściem nie mogą za innych śladem iść tą samą drogą” oraz „Kto mogąc wybrać, wybrał zamiast domu Gniazdo na skałach orła” to klucz do Józefa Piłsudskiego. Klucz do jego sposobu myślenia, charakteru, a także do tego, co nam współczesnym chce powiedzieć. „Dumni nieszczęściem” – czyli nawet w nieszczęściu zachować dumę i „nie iść za innym śladem tą samą drogą”, czyli zachować własną drogę, własną wizję i lecieć wysoko – „Gniazdo na skałach orła”. W tym poetyckim fragmencie zawartym na Rossie tkwi taki testament dla nas – duma jako podstawa działania, nieugiętość, odwaga, ale i odpowiedzialność za podejmowane decyzje. Piłsudski pozostawił swój testament w swoim działaniu. Określił to pięknie przed laty Pan Doktor  Bohdan Urbankowski „filozofią czynu”. Z czynu i faktów z życia Józefa Piłsudskiego możemy czerpać myśl, którą chciał przekazać kolejnym pokoleniom – powiedział podczas wygłoszonej przez siebie prelekcji p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

 

Organizatorem konferencji był Ośrodek Myśli Niepodległościowej i Instytut Historyczny NN im. Andrzeja Ostoja Owsianego z wsparciem finansowym Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

nr 11 (407) listopad 2024

listopad