W Delegaturze Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Zamościu 6 czerwca 2017 r. odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu „Historia mojej Ojczyzny. Wspomnienia o żołnierzach SZP-ZWZ-AK Inspektoratu Zamość oraz ich powojenne losy”. Galę rozdania nagród poprzedziło złożenie kwiatów przed pomnikiem Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu Zamojskiego V Okręgu AK Lublin 9. P.P. Leg. Ziemi Zamojskiej.
W trakcie uroczystości zostali nagrodzeni uczestnicy tegorocznej edycji konkursu, a okolicznościowymi dyplomami wyróżniono ich nauczycieli, dyrektorów szkół, a także członków Komisji Konkursowej.
Podczas gali p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował medalami „Pro Patria” Monikę Żur oraz Bogdana Leszczuka.
Chciałem serdecznie pogratulować, że już po raz ósmy konkurs, celem którego jest przypomnienie i opisanie tak trudnych dziejów naszej ojczyzny, został zorganizowany. Ogromne ukłony chcę skierować w stronę pana posła Sławomira Zawiślaka za to, że tak wytrwale upamiętnia naszą tradycję niepodległościową, a jedną z form upamiętnienia jest właśnie to przedsięwzięcie konkursowe. Ogromne podziękowanie kieruję także pod adresem nauczycieli, tych którzy przygotowali młodych ludzi do wzięcia udziału w tym konkursie i szczególne podziękowania kieruję do jego uczestników – najmłodszego pokolenia Polaków.
Historia narodu polskiego jest niezwykle trudna i bolesna. Są w niej chwile zwycięstwa i chwały, ale są też chwile cierpienia, które szczególnie mocno dotknęły tę ziemię – Zamojszczyznę. W tym cierpieniu Polacy w latach ostatniej wojny pokazali, że nie ma takiej siły i mocy, która by skruszyła dumę z bycia Polakiem. Działalność zbrojna żołnierzy Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej to był dowód na to, że Polacy nigdy nie pozwolą się ujarzmić, nigdy nie zegną karku, że będą walczyć z dumnie, wysoko podniesioną głową. Jak mówił po latach błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko – „Polacy to dumny naród, który podnosi się z każdego poniżenia, bo klęka tylko przed Bogiem”. Taka lekcja płynie z lat ostatniej wojny, że nawet w nieszczęściu potrafiliśmy zachować dumę i godność. Potrafiliśmy wznieść się ponad podziały i walczyć o suwerenność. Cieszę się, że młodzi ludzie w swojej przygodzie z historią mogli wziąć udział w konkursie, w którym powstały prace opisujące naszą heroiczną walkę o niepodległość. Studiowanie historii, nawet, jeśli czynią to najmłodsi ma sens wtedy, kiedy wynosimy z przeszłości pewien kodeks zachowań i wartości, które się nie zmieniają bez względu na to, czy mamy do czynienia z latami wojny, czy pokoju. Ten kodeks wartości skupia się wokół hasła, które dla Polaków jest święte – Bóg, Honor, Ojczyzna”. Ten kodeks wartości skupia się wokół przysięgi żołnierzy Armii Krajowej, gdzie jest mowa o służbie, wierności i oddaniu Rzeczypospolitej. Studiowanie i zgłębianie historii to nie jest tylko opisywanie przeszłości. To jest czerpanie i wyciągnięcie pewnych lekcji. Przyjęcia wartości i postaw, które także powinny być udziałem młodego pokolenia – powiedział p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.
Organizatorem konkursu jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość. Gala rozdania nagród była współfinansowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.