Budujemy dzisiaj po 73 latach wspólnotę pamięci i wspólnotę wdzięczności. Pamięci o tych, którzy nie zawahali się oddać swojego zdrowia i życia – również tu, w tym miejscu – walcząc przez 27 dni w murach Reduty PWPW. Budujemy wspólnotę pamięci wobec tych, którzy nie stawiali wówczas 73 lata temu pytań, które nam współczesnym wydają się oczywiste – po co, za ile, dlaczego? – mówił p.o. szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk 2 sierpnia 2017 r. w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych podczas uroczystości z okazji 73. rocznicy zdobycia przez Powstańców Reduty PWPW.
Wtedy, w sierpniu 1944 r., nie mieliśmy do czynienia z żadnym obłędem. Mieliśmy do czynienia z przywracaniem normalnego uporządkowanego świata przez ludzi wolnych, przez Powstańców Warszawskich; z obłędem, który wprowadził w Europie narodowo-socjalistyczny reżim niemieckiej III Rzeszy. To Powstańcy Warszawscy walczyli o normalną wspaniałą Polskę, normalną wspaniałą Europę, zakorzenioną w tradycji chrześcijańskiej i łacińskiej. Za to chcemy wam bardzo serdecznie podziękować. Jan Józef Kasprzyk zaznaczył, że Powstańcy Warszawscy zwyciężyli po wielu latach, a z ich postawy czerpały kolejne pokolenia: Pokolenie „Solidarności”, które przyniosło Polsce niepodległość, ale z was czerpie siłę młode też pokolenie Polaków. Ono odnalazło w waszym pokoleniu swój punkt odniesienia, swoje źródło wartości. Wy przekazaliście młodemu pokoleniu polski kod kulturowy, który podeptała komuna, a który teraz przywracamy. Dzięki wam młode pokolenie chce służyć Polsce, tak jak wy. Wy tego uczyliście się od Powstańców Styczniowych – my tego uczymy się od Was – mówił do uczestniczących w uroczystości Powstańców.
Przemawiający w imieniu uczestników Powstania Juliusz Kulesza ps. "Julek" zwrócił uwagę, że podczas 73. rocznicy obchodów Powstania Warszawskiego, dni tygodnia pokrywają się z dniami tygodnia z 1944 r. Powstanie wybuchło we wtorek – wczoraj mieliśmy wtorek. Zdobycie Wytwórni 2 sierpnia, również było w środę. To potęguję autentyzm wspomnień.
Pokolenie, któremu dzisiaj oddajemy hołd kurczy się i naturalnie z biegiem lat odchodzi do lepszego świata. (...) My współcześni powinniśmy na nowo odczytywać znaczenie Powstania Warszawskiego, jako zbiorowego zrywu niepodległościowego i świadectw poszczególnych jego uczestników – powiedział prezes PWPW Piotr Woyciechowski.
Podczas uroczystości przedstawiono sylwetki ostatnich ośmiu żyjących bohaterów broniących Reduty PWPW – Kazimierza Gabary ps. "Łuk", Renisława Kowalskiego ps. "Czerkies", Juliusza Kuleszy ps. "Julek", Alicji Madziar-Kostarskiej ps. "Ala", Krystyny Nowackiej-Wróblewskiej ps. "Kinga", Ryszarda Nowickiego ps. "Sokół", Barbary Wilczyńskiej-Sekulskiej ps. "Penelopa" oraz Lucyny Żebrowskiej-Petrus ps. "Luc". PWPW była najdalej wysuniętym na północ bastionem powstańczej starówki, odpierającym ataki od 2 do 28 sierpnia 1944 r.
W uroczystości upamiętniającej Powstańców walczących w kompleksie PWPW wzięli udział m.in. sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Maciej Małecki, podsekretarz stanu w MSWiA Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji Paweł Majewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Paweł Gruza, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Kazimierz Smoliński, Powstańcy wraz z rodzinami, kombatanci, przedstawiciele Wojska Polskiego, administracji samorządowej woj. mazowieckiego oraz władze m.st. Warszawy i przedstawiciele spółek Skarbu Państwa.