Ten Kopiec woła do każdego z nas: Kochajcie Polskę i służcie jej – mówił p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk – Honorowy Komendant Marszu - do zebranych przy Kopcu Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu 4 sierpnia 2017 roku. Capstrzyk rozpoczął 52. (37. po wojnie) Marsz Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

 

Podczas uroczystosci w Kopcu Józefa Piłsudskiego złożono ziemię z pól bitewnych, miejsc stacjonowania polskich żołnierzy i cmentarzy, na których w różnych częściach świata spoczywają Polacy.

 

80 lat temu wzniesiono tę Mogiłę Mogił, wzniesiono ten największy w Polsce pomnik poświęcony wszystkim walczącym o niepodległość. I zadedykowano ten kopiec twórcy Niepodległej Polski, Józefowi Piłsudskiemu, który obudził w Polakach wolę walki o niepodległość. W najbliższych dniach będziemy o tym wspominać wielokrotnie, ale to przecież on – Józef Piłsudski, Patron Kopca Niepodległości, Patron Mogiły Mogił – obudził z uśpienia naród polski, i symbolem-dowodem tego przebudzenia był wymarsz z Oleandrów I Kompanii Kadrowej, której szlakiem już za dwa dni podąży kolejny już Marsz Szlakiem „Kadrówki”, dowodzony przez Dionizego Krawczyńskiego. I dobrze się dzieje, że uroczystości marszowe rozpoczynają się w tym miejscu, bo ten kopiec, to nie tylko ziemia – ten kopiec ma w sobie ogromną moc, płynącą z tych miejsc, których prochy ziem złożone są w jego bryle. Ten kopiec, to miejsce przy którym można ślubować, że tak jak nasi przodkowie będziemy służyć Rzeczypospolitej do ostatniego tchu. Bo można bez patosu powiedzieć, że dziś patrzą tutaj na nas cienie naszych przodków, naszych praojców, zaklęte w bryle tego kopca. I dziś kolejne ziemie tutaj zostaną złożone. To wyraz naszej pamięci, ale ten kopiec to też miejsce, gdzie trzeba pamiętać o składaniu zobowiązania i ślubowania Ojczyźnie, że tak jak ci wszyscy, którzy tworzyli Polskę insurekcyjną końca XVIII i XIX wieku, ci wszyscy, którzy walczyli o nią w jakże tragicznym wieku XX, są dla nas źródłem siły, punktem odniesienia i źródłem wartości. W tej bryle kopca złożone są ziemie z miejsc, w których ginęli ci najwspanialsi bohaterowie, patrioci, bohaterowie naszej wolności. I ten kopiec przez to woła, woła do każdego z nas „Kochajcie Polskę! I służcie Jej!”. Wiele pokoleń Polaków służyło Polsce, przelewając za nią krew, ale patriotyzm dnia codziennego jest tak samo ważny, a czasem trudniejszy niż patriotyzm czasu wojny. I my tutaj zgromadzeni pod Kopcem Niepodległości możemy złożyć ślubowanie, że tak jak Oni, w warunkach pokoju służyć będziemy bezinteresownie Rzeczypospolitej. A niech cienie przodków, zaklęte w tej bryle, prowadzą nas ku chwale Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – mówił do zebranychy przy kopcu Jan Józef Kasprzyk.


Podczas capstrzyku w Kopcu Józefa Piłsudskiego złożono ziemię z 15 miejsc. Z ośmiu z Iranu m.in. z Hamadanu, gdzie stacjonowało Wojsko Polskie, z cmentarzy i spod kościołów w Isfahanie, Ahwazie i Teheranie. Złożono także ziemię z Nazaretu, gdzie funkcjonowała szkoła polskich junaczek, z miejsca stacjonowania 3. Spadochronowego Batalionu Strzelców Polskich w Falkland w Szkocji, spod pomnika generała Władysława Sikorskiego w St. Andrews w Szkocji oraz z Ostrówki i z Podkamienia na Ukrainie z cmentarza polskich ofiar Ukraińskiej Powstańczej Armii.


nr 11 (407) listopad 2024

listopad